Historie

Svítání vzniklo ke konci roku 1997 a záhy se ustálila první trvalejší sestava. V ní převažovaly folkové písně, s nimiž kapela vystupovala na různých festivalech a získala prestižní ocenění Krtek na Zahradě 2000 v Náměšti na Hané. V průběhu dalších let došlo k obměnám sestavy a z původního složení v současnosti zbyli pouze Zdeněk Lichtneger a Jiří Fadrný. Proměnilo se také žánrové složení. Přibyla elektrická kytara v rukou kapelníka, za kapelou stává cimbál, v rukou baskytaristky se čím dál častěji objevuje violoncello a namísto kláves zní jako jeden z hlavních nástrojů akordeon. Zároveň se v kapele profiluje výrazná sólová zpěvačka, na jejíž profesionální interpretaci je založeno mnoho písní v repertoáru.

V listopadu roku 2005 vychází druhé studiové album "Quo vadis, Angelina?", které znamená definitivní odklon od folkové hudby k multižánrovému pojetí, které se nazývá Original Czech Music.

Od roku 2009 vydává kapela pravidelně každý rok CD se čtyřmi až pěti písněmi, které v daném roce aktuálně hraje, a toto CD rozdává na koncertech svým příznivcům. Jde o výraz vděčnosti za to, že v současné záplavě hudební nabídky dávají přednost právě Svítání, a také odklon od překonaného modelu prodeje CD. Těžiště činnosti Svítání tak spočívá výrazným způsobem v živém vystupování.